Menu


Hava DurumuAna Sayfa > Sultan Sekisi > 2019

 

100. yılında "17 Haziran Vilayet Kongresi" anlatıldı.

Milli Mücadele'nin 100.yılı etkinlikleri kapsamında Erzurum Valiliği himayesinde Erzurum Kalkınma Vakfı tarafından "100.yılında Erzurum Vilayet Kongresi" konulu konferans gerçekleştirildi.
Çok sayıda izleyicinin katıldığı konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Er-Vak Başkanı Erdal Güzel'in açılış konuşmasıyla başladı.
Güzel, Cumhurbaşkanlığı tarafından Milli Mücadele'nin 100. yılı için bir genelge hazırlanarak bu şanlı mücadelenin ülkenin dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanacağını hatırlatarak, bu çalışmalar içeresinde Erzurum Valiliği öncülüğünde çok kapsamlı bir çalışma yapıldığını ve Milli Mücadelenin ve 23 Temmuz Erzurum Kongresi'nin 100. yılına yakışır bir kutlama program oluşturulduğunu ifade etti.
Güzel, böylesine anlamlı ve zengin içerikli programın hazırlanmasına öncülük eden Erzurum Valisi OKAY Memiş'e ve etkinliklere destek veren Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'e, resmi kurum ve kuruluşların yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarıyla, etkinliklerde emeği geçenlere şehir adına teşekkür etti.
Bu yıl yapacakları 26. Sultan Seksi Toplantısı'nın konusunu "Milli Mücadele'nin ve 23.Temmuz Erzurum Kongresi'nin 100. yılı" olarak belirlediklerini söyleyen Güzel, bu çerçeve içerisinde Erzurum Valiliğinin himayelerinde "Erzurum Vilayet Kongresi" isimli konferansı tertiplediklerini, ayrıca bu yıl içerisinde değişik etkinlikler yapacaklarını ve bu kapsamda hazırladıkları kitapları ücretsiz dağıtacaklarını duyurdu.
Sinevizyon gösterisinin ardından söz alan Prof.Dr.ibrahim Ethem Atnur, 17 Haziran Erzurum Vilayet Kongresi'nin kamuoyu tarafından fazla bilinmediğini hatırlatarak, bu Kongrenin, Milli Mücadele'nin ilk kararlı hareketlerinden biri olarak tarihe geçtiğini ve ileride yapılacak olan 23 Temmuz Erzurum Kongresi'nin temelini oluşturduğunu yine bu Kongrede alınan kararların, 23 Temmuz Erzurum Kongre'sinde alınan kararlarla örtüştüğünü anlattı.
Atnur, yirmi bir delegenin katılımıyla gerçekleştiren Erzurum Vilayet Kongresi'nin beş gün sürdüğünü ifade ederek, kongrede göçün durdurulması, vatanın her karış toprağına yapılacak müdahaleye karşı gerekirse silahla karşı konulmasını, ayrıca iktisadi ve dini konularda teşkilatlanılmasının kararlaştırıldığını söyleyerek Erzurum'un bu kongre ile Milli Mücadele'nin ilk kıvılcımlarını yaktığını ifade etti.
Prof.Dr.Atnur, Erzurumluların bu gurur tablosunu yaşatmalarının ve bundan ders çıkarmalarının bir görev olduğunu hatırlatarak, başta Mustafa Kemal olmak üzere Milli Mücadele'nin şanlı kahramanlarını saygı ve rahmetle andıklarını söyledi.
Program. konferansın ardından Erzurum Vali Yardımcısı Saddettin Doğan ve Er-Vak Başkanı Erdal Güzel'in, Prof.Dr. İbrahim Ethem Atnur'a plaket ve çiçek takdimiyle sona erdi. - ERZURUM

Kaynak: İHA

‘Geçmişi unutanlar gelecekte aynı şeyleri tekrar yaşamak zorunda kalırlar
ER-VAK her yıl çeşitli vesilelerle gerçekleştirdiği Sultan Sekisi Toplantısı'nı bu yıl İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapacak. 26. Sultan Sekisi Toplantısı'nın konusu ise “ Milli Mücadele’nin ve 23.Temmuz Erzurum Kongresi’nin 100.Yılı" olacak.
23 Temmuz ve Milli Mücadele unutulmaz
 Bugün saat 20:00'de İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi Konferans Salonu'nda
Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur’un sunacağı konferansa tüm Erzurumluları davet eden ER-VAK Başkanı Erdal Güzel, "Milli Mücadele’nin 100.yılı münasebetiyle 2019 yılı içerisinde başka etkinliklerle de sorumluluğumuzu yerine getirmeyi amaçlamaktayız." dedi.
 Erzurum KalkınmaVakfı (ER-VAK) Başkanı Erdal Güzel, 26. Sultan Seksi Toplantısı’nın konusunu “Milli Mücadele’nin ve 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nin 100.Yılı” olarak
belirlediklerini açıkladı. Güzel, “Bu münasebetle, 17 Haziran Pazartesi günü saat 20 00’de
İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi Konferans Salonun’da Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur’un sunacağı “17 Haziran 1919 Erzurum Vilayet Kongresi” konulu konferansla Milli Mücadele’nin 100. Yılı etkinliklerine katkı sunacağız” dedi. Çöken, Osmanl İmparatorluğu’nun külleri arasında yeni bir devlet kurmak için başlatılan şanlı mücadelenin üzerinden tam yüz yıl geçtiğini anlatan ERVAK Başkanı Erdal Güzel, “Hatırlanacağı üzere 19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemâl Paşa’nın, Samsun’da yaktığı bağımsızlık meşalesi 23 Temmuz 1919 da Erzurum’da alevlenmiş ve bu özgürlük ateşi tüm Anadolu’yu sardığı gibi dünya üzerindeki mazlum milletlere de ümit ışığı olmuştur.
Manda ve himayenin reddedildiği, millî iradenin hakim kılındığı, misak-ı milli sınırları
içerisinde vatanın bir bütün olduğunun dünyaya haykırıldığı 23 Temmuz Erzurum Kongresi, Türk tarihinin altın sayfalarından biridir. Millet olarak, “Geçmişi unutanlar gelecekte aynı şeyleri tekrar yaşamak zorunda kalırlar” gerçeğini unutmayarak, Milli Mücadeleyi ve bu mücadelenin kahramanlarını hatırlamak ve gelecek nesillere tüm detaylarıyla nakletmek zorundayız” diye konuştu.
Kurulduğundan beri şehrin maddi ve manevi kalkınmasına öncülük eden, şehrin siyaset üstü sivil kuruluşlarının başında gelen Erzurum Kalkınma Vakfı olarak her yıl “Sultan Sekisi Toplantısı” isimli etkinlik yaptıklarını anımsatan Başkan Güzel, “Geleneksel hale getirdiğimiz bu toplantılarda şehrimizi ve bölgemizi ilgilendiren önemli bir konuyu gündeme alıp farkındalık oluşturmaktayız.
Doğu Anadolu Projesi’yle (DAP) başlatmış olduğumuz bu toplantılarda Sarıkamış Harekatı, Tabyalar, Ovit Geçidi, Organik Tarım, İpek Yolunda Demiryolu, Bölgesel Kalkınmada
Tohumculuk, Kış Turizmi, 2011 Üniversiteler arası kış oyunları, Sınır Kapılarında Dış
Ticaret, Enerji ve Savunma Sanayi, Erzurum Bölgesi Uygun Yatırım Alanları, Erzurum İli
Kalkınma Raporu, Çoruh Vadisinin Coğrafi ve Kültürel Zenginlikleri, Oltu Şura Hükümeti, Yanık Dere Şehitleri, Bölgesel Kalkınmada Birlik Beraberliğin Önemi Erçimsan Örneği, Sağlık Turizmi, Hınıs’ın Doğal ve Kültürel Zenginlikleri, Narman’ın Doğal ve Kültürel Zenginlikleri gibi konuları işleyip ve bu konularda istenilen amaca ulaştığımızı rahatlıkla ifade edebiliriz.
Bu yıl yapacağımız 26. Sultan Seksi Toplantısı’nın konusunu “Milli Mücadele’nin ve 23.Temmuz Erzurum Kongresi’nin 100.Yılı” olarak belirlemiş bulunmaktayız.
Bu münasebetle, 17 Haziran Pazartesi günü saat 20:00’de İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat
Merkezi Konferans Salonun’da Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur’un sunacağı “17 Haziran 1919 Erzurum Vilayet Kongresi” konulu konferansla Milli Mücadele’nin 100. Yılı etkinliklerine katkı sunacağız.
Bu konferansımızda Erzurum Kongresini hazırlayanların torunlarını aramızda görmeyi arzu etmekteyiz.
Milli Mücadele’nin 100.yılı münasebetiyle 2019 yılı içerisinde başka etkinliklerle de sorumluluğumuzu yerine getirmeyi amaçlamaktayız.
Erzurum Kalkınma Vakfı olarak, 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nin 100. yılı münasebetiyle hazırlamakta olduğumuz bir kitabı da bu etkinlikler çerçevesinde ücretsiz dağıtmayı planlamış bulunmaktayız.
Milli Mücadele’nin 100.Yılında, bize bağımsız bir ülke bırakan, başta hemşerimiz Mustafa Kemâl Atatürk olmak üzere, Milli Mücadele’nin şanlı kahramanlarını ve şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygı ve tazimle ile eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.” ifadelerinde bulundu.
Bilgiler henüz derlenmemiş..!


Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK)
Adres : Cumhuriyet Caddesi Kızılay İş Merkezi Kat 3 / 2 YAKUTİYE ERZURUM Telefon : (0442) 233 38 20
Tasarım : www.e-erzurum.net