Menu


Hava Durumu   Haftalık Yazılar

ERZURUM’DA YEREL YÖNETİMLER VE TEMENNİLER

 Şehirlerin kalkınmasında ve gelişmesinde yerel yönetimlerin önemli bir rol üstlendikleri tartışılmaz bir konudur. Özellikle son yıllarda çıkarılan yasalarla yerel yönetimlerin yetkileri, görev ve sorumlulukları artırılmış b.. ... Devamı.


CUMHURİYET İNSANA SAYGIDIR.

 Dört nala gelip uzak Asya’dan, Viyana kapılarına kadar gitmiş, 600 yıl adil ve disiplinli bir yönetim anlayışı ile hâkim olduğumuz topraklardan çekilmek zorunda kalmıştık. Göçler yola dizilmiş, Kafkasya’dan,.. ... Devamı.


 Anadolu’nun  kilidi  Erzurum, 100 yıl önce ( 16 şubat 1916) Rus’lar tarafından işgal edilmiş “Kara Günler” olarak adlandırılan bu esaret günleri iki yıl sürmüş, acı,kan ve gözyaşı ile .. ... Devamı.


Erzurum Kongresi ve Atatürk

 Kongre kenti kimliğiyle Erzurum her nedense gerekli ilgiyi ulusal basında görmüyor. Özellikle kendilerini sol ideoloji sahibi olarak niteleyen basın mensupları, siyasetçi ve yazarlar Erzurum ve Erzurum Kongresine yeterince ilgi göste.. ... Devamı.


KARA KIŞLAR BEYAZ DÜŞLER

 Selçuk SOMUNSU Bünyemde kalıcı izler bırakan bir şehrin çocuğu, bir Erzurum sevdalısı olarak okumuş olduğum; memleketime ait iki ayrı kitapla ilgili duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşma sorumluluğu hissederek bu yazıyı kaleme a.. ... Devamı.


Dadaşın altın sayfası, 23 Temmuz Erzurum Kongresi

 Zorlu kışı ve Dadaşları ile tanınan Erzurum’un en önemli özelliği şüphesiz “milli refleks’ in ve milli heyecanın en yoğun hissedildiği  şehir olmasıdır.   Anadolu’nun kilidi konumunda olan Erzurum, stratejik &ou.. ... Devamı.


GENÇLERİMİZE KIYMAYIN!

 Ege üniversitesinde genç bir fidan toprağa düştü, Tıpkı 1980 öncesi, dar ağaçlarına giden, hayatlarının baharında, kara toprağa giren, ağabeyleri gibi. Öğrenci olayları sırasında hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Ç.. ... Devamı.


Erzurum'da kış

 İnsanlar yaşadıkları coğrafyanın özelliklerini taşır derler,doğru bir tespittir Biz, Erzurumlular kar diyarının çocuklarıyız  Kar ;Kader yazgımızdır, şairin dediği gibi "kundağımız kefen bezimizdir" bizim. Gökten düşen mily.. ... Devamı.


ERZURUM’DA YILBAŞI

 Karın cömert yağdığı günlerdi. Cömert yağan kar gibi yüreklerimizde cömertti. Ekmeğimizi aşımızı komşularımızla paylaşır, beraber sevinir, beraber üzülürdük. Yağan kar gibi duygularımız da tertemizdi. Şehir henü.. ... Devamı.


Yanıkdere Şehitleri Torunlarıyla Buluşuyor

 Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde umut edilen zaferin elde edilemeyişi ve binlerce askerimizin savaşarak, donarak, hastalıklar sonucunda şehit oluşuyla gelen yenilgi, Rusların iştahını kabartmış ve 1916 yılının Şubat ayında Erzurum&r.. ... Devamı.


 


Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK)
Adres : Cumhuriyet Caddesi Kızılay İş Merkezi Kat 3 / 2 YAKUTİYE ERZURUM Telefon : (0442) 233 38 20
Tasarım : www.e-erzurum.net